Όμιλοι

Όμιλος σκακιού

Το σκάκι είναι ένα παιχνίδι σκέψης και στρατηγικής. Αφενός βοηθάει στην ανάπτυξη της ευφυΐας των μαθητών/τριών, αφετέρου στο να αξιοποιούν οι μαθητές την ευφυΐα τους για δημιουργικούς στόχους. Το σκάκι βελτιώνει τα χαρακτηριστικά που χρειάζεται ένας μαθητής ώστε να επιτύχει στο σχολείο, προωθεί την αναβάθμιση του μορφωτικού δυναμικού του μαθητή, ερεθίζοντας διαρκώς τη συνδυαστική σκέψη, αυξάνοντας ταυτόχρονα την κριτική του ικανότητα και ειδικότερα την αυτοκριτική.

Στο Εσπερινό Γυμνάσιο Ρόδου οργανώνεται εκπαιδευτικός όμιλος σκακιού για το σχολικό έτος 2022-23. Στο πλαίσιο του ομίλου οι μαθητές μαθαίνουν τους βασικούς κανόνες και στρατηγικές του σκακιού, λύνουν ασκήσεις τακτικών, παίζουν παρτίδες μεταξύ τους και με τον υπολογιστή.

Πάνω από όλα, στον όμιλο σκακιού απολαμβάνουμε τη μάθηση και το παιχνίδι.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

Νίκος Χυτήρης, ΠΕ04 Φυσικών