Το Βενετόκλειο

Σας καλωσορίζουμε στην ηλεκτρονική ιστοσελίδα του Βενετόκλειου Εσπερινού Γυμνασίου Ρόδου. Το Βενετόκλειο Εσπερινό Γυμνάσιο Ρόδου συστεγάζεται με το Βενετόκλειο Εσπερινό Λύκειο Ρόδου και τα ημερήσια Βενετόκλειο Γυμνάσιο και Λύκειο Ρόδου και απευθύνεται σε εργαζόμενους ή ανέργους, νέους ή μεγαλύτερης ηλικίας μαθητές. Κατά την πλειονότητά του το μαθητικό δυναμικό μας αποτελείται από ενήλικες εργαζόμενους μαθητές, με οικογενειακές υποχρεώσεις οι περισσότεροι, οι οποίοι προσέρχονται στα μαθήματα μετά την εργασία τους, γεγονός που κάνει τον αγώνα τους σημαντικό και αξιέπαινο.

Το σχολείο μας καλύπτει τις εκπαιδευτικές ανάγκες των εργαζομένων μαθητών μας, νέων και μεγαλύτερων σε ηλικία, παρέχοντας τους την ευκαιρία συμμετοχής στην εκπαιδευτική διαδικασία και δίνοντάς τους την ευκαιρία να συνεχίσουν τις σχολικές σπουδές της υποχρεωτικής φοίτησης, που για οποιοδήποτε λόγο αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν και έτσι αφενός να εκπληρώσουν την προσωπική τους επιθυμία για ολοκλήρωσή τους, και αφετέρου ταυτόχρονα να βελτιώσουν το βιογραφικό τους και να διευρύνουν τις επαγγελματικές τους δυνατότητες.

Υποδεχόμαστε, στηρίζουμε και ενισχύουμε την προσπάθεια των μαθητών μας για συμμετοχή στην εκπαιδευτική διαδικασία, αλλά και για μια γενικότερη πνευματική και κοινωνική καλλιέργεια, με σκοπό την ένταξή τους στην κοινωνία ή τη βελτίωση των προσωπικών- επαγγελματικών τους ικανοτήτων.

Οι απόφοιτοι του σχολείου μας παίρνουν απολυτήριο γυμνασίου και έχουν τη δυνατότητα να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο Λύκειο, να πάρουν μέρος στις εξετάσεις των Πανελληνίων και γιατί όχι, να συνεχίσουν στο Πανεπιστήμιο.

Τα τελευταία τρία χρόνια λειτουργεί στο σχολείο μας και το πρόγραμμα ΖΕΠ, όπου δίνεται η δυνατότητα της εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας σε μετανάστες μαθητές άλλων χωρών.

Στο πλαίσιο του σχολείου μας λαμβάνουν χώρα μία σειρά εκδηλώσεων ποικίλου ενδιαφέροντος (πολιτιστικές, περιβαλλοντικές, καλλιτεχνικές, επαγγελματικές, αθλητικές, κ.α.) είτε στο σχολείο είτε σε άλλους εξωτερικούς χώρους, στις οποίες συμμετέχουν μαθητές και εκπαιδευτικοί σε συνεργασία με άλλους εξωτερικούς φορείς του νησιού.