ΔράσειςProjects

Ανακύκλωση

Το Εσπερινό Γυμνάσιο στο πλαίσιο δράσης για το περιβάλλον συγκέντρωσε υλικά για ανακύκλωση. Οι μαθητές της Β’ τάξης ενημέρωσαν τους υπόλοιπους μαθητές του γυμνασίου και του λυκείου για τη δυνατότητα ανακύκλωσης μέσω της εφαρμογής Just Go Zero που εγκαινίασε η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ο Δήμος Ρόδου και τους κάλεσαν να συνεισφέρουν φέρνοντας υλικά για ανακύκλωση. Συγκεντρώθηκαν μπαταρίες, παλιά ρούχα και παπούτσια, ηλεκτρονικές συσκευές και καλώδια και τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 το συνεργείο του Just Go Zero ήρθε στον χώρο του σχολείου για την παραλαβή τους. Μαζί επισκέφτηκαν το σχολείο και υπάλληλοι του ΦΟΔΣΑ Νοτίου Αιγαίου, που συνάντησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετέχουν στη δράση και συνομίλησαν μαζί τους για την εφαρμογή και για τα οφέλη της ανακύκλωσης.