Επισκέψεις

Θέατρο “Group Therapy”

Στο πλαίσιο των πολιτιστικών δράσεων και ειδικότερα του θεατρικού ομίλου που υλοποιείται τη σχολική χρονιά 2022-23, τα μέλη του ομίλου και οι υπόλοιποι μαθητές και εκπαιδευτικοί του Εσπερινού Γυμνασίου Ρόδου παρακολούθησαν την Τετάρτη 3/5/2023 στο Δημοτικό Θέατρο Ρόδου την παράσταση Group Therapy με το έργο του Νίκου Κωνσταντινίδη σε σκηνοθεσία της Σουζάνας Καρούλιας που διοργάνωσε ο ΔΟΠΑΡ.

Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τη θεατρική παράσταση και είδαν στην πράξη πως πραγματοποιείται. Διασκέδασαν, ψυχαγωγήθηκαν και προβληματίστηκαν για επίκαιρα θέματα που μας απασχολούν όλους. Σε συζήτηση που ακολούθησε μετξύ των μελών του θεατρικού ομίλου, οι μαθητές εξέφρασαν τον ενθουσιασμό τους, τις σκέψεις τους σχετικά με το πως θα μπορούσαν να αλλάξουν το σενάριο ή να το εμπλουτίσουν και γιατί όχι να το δραματοποιήσουν.