ΔράσειςΕκδηλώσεις

Η Σταχομαζώχτρα

Παραμονή Χριστουγέννων και στο Εσπερινό Γυμνάσιο Ρόδου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Βενετοκλείου, μαθητές και εκπαιδευτικοί βιώσαμε παρέα το παπαδιαμαντικό σύμπαν της Σταχομαζώχτρας. Και πόσο συγκινητικό ήταν όταν οι μαθητές της θεατρικής ομάδας του ομίλου του σχολείου, ως επί το πλείστον ενήλικοι, μετουσίωσαν το κλίμα και την ατμόσφαιρα του χριστουγεννιάτικου διηγήματος του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη στο βίωμα του σήμερα.

Με την απλότητα που ταιριάζει στο έργο, χωρίς υπερβολές μα με υπευθυνότητα απέναντι στο ρόλο τους, με ξενική πολλές φορές προφορά, μα με ώριμο “λόγο” συνδυασμένο και με τον αυθορμητισμό των μικρότερων μαθητών, με ζωντανή μουσική υπόκρουση, θυμηθήκαμε όλοι ότι η ουσία κρύβεται στην απλότητα και στην αγάπη.