ProjectsΔράσεις

η-βιβλιοθήκη

Ο σύλλογος αποφάσισε τη δημιουργία ψηφιακής βιβλιοθήκης. Το πρώτο σκέλος αυτής της προσπάθειας περιλαμβάνει τη δημιουργία, σε συνεργασία με το 2ο ΕΚ Ρόδου, μιας ψηφιακής βιβλιοθήκης που θα έχει τη μορφή ταπετσαρίας και θα τοποθετηθεί σε κοινόχρηστο χώρο του Βενετοκλείου συγκροτήματος. Η ψηφιακή βιβλιοθήκη στοχεύει να διευκολύνει τη σχέση μαθητή-βιβλίου προσφέροντας του πρόσβαση σε τίτλους ψηφιακών βιβλίων με την ίδια ευκολία που ο μαθητής ‘κατεβάζει’ εφαρμογές και παιχνίδια στο κινητό του.

Το δεύτερο σκέλος θα στείλει την ψηφιακή βιβλιοθήκη και σε άλλα σχολεία με την μορφή μουσειοσκευής που θα ανήκει μόνιμα στο εκάστοτε σχολείο. Η δράση αυτή στοχεύει στην διαμόρφωση δικτύων σχολείων, στην ενίσχυση των σχέσεων μεταξύ τους και στη διάχυση καλών πρακτικών.