ProjectsΔράσεις

Συμμετοχή σε σχολική δράση για την επανάσταση του 1821

Το ψηφιακό έκθεμα «Πώς θυμόμαστε το 1821;» αποτελεί ένα συνεργατικό εγχείρημα και την πρώτη δράση πληθοπορισμού στην Ελλάδα με σκοπό τη συγκρότηση ενός ψηφιακού αρχείου από τη μαθητική κοινότητα της χώρας.

Μαθήτριες και μαθητές από όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και από όλη την Ελλάδα, αναζήτησαν ίχνη της Ελληνικής Επανάστασης στην περιοχή του σχολείου τους: ονόματα δρόμων και πλατειών, μνημεία, αντικείμενα. Δούλεψαν με τα εργαλεία και τη μέθοδο ιστορικών και αρχειονόμων και δημιούργησαν ένα δυναμικό ψηφιακό αρχείο, το οποίο αποτυπώνει τα ίχνη του 1821 στον δημόσιο χώρο.
Το Εσπερινό Γυμνάσιο Ρόδου συμμετείχε με μαθητές της Γ’΄ Γυμνασίου κατά τη σχολική χρονιά 2020-2021 και συγκεκριμένα τον Απρίλιο του 2021.